Ranija studija istih stručnjaka utvrdila je su učesnice istraživanja kojima je izmereno više alfa amilaze (pokazatelja povišeno stresa) u pljuvački imale poteškoće pri začeću deteta, ali naučnici tada, kako se navodi u saopštenju, nisu imali dovoljno vremena da utvrde kako se stres odražava na plodnost uopšte.
Prethodno istraživanje je, takođe, bilo sprovedeno u Velikoj Britaniji, dok su drugog puta učesnice bile Amerikanke. U periodu od 12 meseci, praćeno je stanje žena iz Mičigena i Teksasa koje su neuspešno pokušavale da ostanu u drugom stanju u vremenskom razmaku između 2005. i 2009. godine. Na kraju istraživanja, zatrudnelo je 373 žene iz 401 para, a rezultati su pokazali da su žene s najvišim nivoima alfa amilaze imale čak 29 procenata manje verovatnoće da će začeti.
Ipak, Kortni Linč, autorka studije, ističe da žene ni u kom slučaju ne smeju kriviti sebe zbog stresa koji osećaju i koji ih sprečava da se ostvare u ulozi majke. Stres je, podseća ona, samo jedan od faktora koji otežavaju začeće. Postoji veliki broj otežavajućih okolnosti koje mogu biti veći uzrok.
„Ukoliko neuspešno pokušavate da zatrudnice više od godinu dana, trebalo bi posavetovati se s lekarom“, napominje ona.
Ipak, njena koleginica dr Sara Berga ističe da, u krajneg slučaju, stres može izazvati neplodnost – aktivacija stresnih odgovora može onemogućiti komunikaciju između mozga i jajnika ili testisa. Ipak, naglašava da nije nemoguće izboriti se s njim i da ovo istraživanje upućuje bitnu poruku budućim roditeljima.
„Bilo bi dobro kada bi ljudi shvatili ne samo da je stres da loš za reproduktivni sistem već i važniju poruku: jednostavnim stvarima možete upravljati stresom i pronaći pozitivne strane“, objašnjava ona, a Kortni Linč preporučuje meditaciju, jogu i slične mehanizme opuštanja.
Priredila: Tamara Sorak
izvor : yumama.com
izvor : yumama.com
Nema komentara:
Objavi komentar