CIJENE goriva bliže se najvišim povijesnim razinama.
Trenutno se cijene Eurosupera 95 u Hrvatskoj kreću od 10,18 kuna do 10,38 kuna. Dizel je, pak, između 9,8 i 10,02 kune. Sve je to pokrenulo nezadovoljstvo građana na društvenim mrežama. Jučer je trebao biti održan masovni prosvjed diljem Hrvatske, planirale su se blokade cesta, ali sve je na kraju propalo. Blokirane su tek neke prometnice u par hrvatskih gradova.
Cijena goriva u Hrvatskoj među najvišima u Europi
Iako je maloprodajna cijena goriva u Hrvatskoj oko prosjeka EU-a, vidljivo je da ga plaćamo skuplje nego neke znatno bogatije zemlje, a s obzirom na to da je standard hrvatskih građana debelo ispod europskog prosjeka, cijena goriva u mjesečnim troškovima ima i daleko veći utjecaj.
Prema podacima Europske komisije, cijena najprodavanijeg goriva eurosuper 95 u Hrvatskoj iznosi 1,42 eura za litru, dok je za usporedbu njegova cijena u Austriji 1,29 eura ili u Belgiji 1,41 euro. Hrvati, primjerice, dizel plaćaju skuplje od Nijemaca. Ponderirani prosjek za litru eurosuper 95 goriva u EU iznosi 1,47 eura.
Zašto?
Iako su minimalne trošarine na gorivo propisane na razini Europske unije i Hrvatska se sada mora pridržavati tih pravila pa usporedbe s cijenama u Bosni i Hercegovini i Srbiji možda nisu primjerene, trošarine su svejedno veće od minimalnih i svakako ima prostora za smanjenje, što bi dovelo do jeftinijeg goriva za potrošače.
Trošarina na bezolovni benzin u Hrvatskoj iznosi 3151 kunu na 1000 litara ili 3,15 kuna po litri, dok je minimalna trošarina propisana Direktivom EU-a 359 eura za 1000 litara ili oko 2,66 kune po litri.
U Hrvatskoj se iz maloprodajne cijene benzina financiraju ceste i željeznice pa je tako propisano da od svake litre benzina 80 lipa odlazi na račun Hrvatskih cesta, 20 lipa na račun Hrvatskih autocesta, dok 20 lipa ide na račun HŽ infrastrukture.
Iako je maloprodajna cijena goriva u Hrvatskoj oko prosjeka EU-a, vidljivo je da ga plaćamo skuplje nego neke znatno bogatije zemlje, a s obzirom na to da je standard hrvatskih građana debelo ispod europskog prosjeka, cijena goriva u mjesečnim troškovima ima i daleko veći utjecaj.
Hrvate za cijenu goriva ionako nije briga
Čak ni činjenica da su cijene goriva u Hrvatskoj među najvišima u Europi nije dovoljna da se Hrvati pobune. Dokazao je to jučerašnji propali prosvjed. Dok su Srbi i Bosanci danima blokirali svoje prometnice zbog visokih cijena goriva (a Bosanci su se na kraju i izborili za nešto niže cijene), u hrvatskim je gradovima odaziv jučer bio mlak.
Kada je cijena goriva ponovno počela divljati, ministar financija Zdravko Marić rekao je da “prate situaciju”, ali da bi do eventualnog smanjenja trošarina moglo doći samo u sklopu širih promjena poreza.
“Radimo na cjelokupnom paketu poreznog sustava, trošarine su jedan integralni dio toga, ali u ovom trenutku vam ne mogu ništa više od toga reći”, izjavio je Marić prije mjesec dana.
izvor : novi.ba
Nema komentara:
Objavi komentar